Seval MİNAZ

 

 

Resim, kalemi eline almasıyla tanışılan bir serüven onun için…

Yıllar boyu da büyüyünce olmak istenen yer, seçilecek meslek oldu. Rotası üniversiteye kadar sanatla bir oldu.

Kalemler, fırçalar ve renkler hep daha yakın geldikçe, teknoloji ve bilgisayardan kaçma isteği daha da arttı. Ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nü kazandı (2007). Üniversite hayatı boyunca pek çok bölüm derslerine ve atölyelerine katıldı. Grafik Bölümü’nden Emin Koç atölyesi’nde Gravür Baskı çalıştı. Resim Bölümü’nde Devabil Kara atölyesinde mono baskı ve  freskler çalıştı. Kompozisyon bilgisi, renkler ve sanat alanında onu besleyen bir sanatçı ve eğitmen oldu.

2011 yılında Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nün Tezhip-Minyatür Ana Sanat Dalı’ndan proje birinciliği ile mezun oldu. ” Yaşam ve Duygular ” isimli eseri, bölüm başkanlığında sergilenmeye devam etmektedir. 2012 yılında aynı üniversite ve ana sanat dalından Minyatür branşı üzerine yüksek lisansa başladı. İlk sene bölüm derecesinin de teşviğiyle korkularının üzerine gidip,  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde Çift Ana Dal eğitimine başladı. 2015 yılında başarıyla mezun oldu.

Beşiktaş Sanat Merkezi‘nde de altı senedir resim, minyatür ve illüstrasyon öğretmenliği yapmaktadır. Gönül verdiği öğretmenlik, onun için haftanın yedi günü çalışmayı sevecek kadar keyifli bir meslektir. Kopamadığı için hayatını onu üzerine kurmuş ve sanat – tasarım alanlarındaki işlerini de onun çerçevesinde programlamaktadır. Geçen senelerde pek çok köklü üniversite ve liseye dereceyle giren öğrencileri olmuştur. Aynı zamanda hobi ve teknik alanlara ( mimarlık, mühendislik… ) takviye dersleri de vermektedir.

Türkiye ve yurt dışında pek çok karma sergiye katılmış olup, şu anda kişisel sergi hazırlığındaki Demon ( Yaratık ve Cin )larla anlattığı Yaşam ve Duygular temalı Minyatür eserlerini hazırlamaya devam etmektedir. Minyatür ve İllüstrasyonu bir arada harmanladığı çalışmalarında geleneksel yöntem ve teknikleri kullanarak, tarihi de her zaman arkasına alıp, eserlerini çağa uygun üretmektedir.